Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/1/4/14fcbb0c-2c56-4661-a2a5-37bdfe8292c2/sdr.sk/web/_cms/include/sql.php on line 15
www.sdr.sk - Oficiálna stránka kongregácie sestier Božieho Vykupiteľa - Apoštolát
SWF Object ... loading

Ochrana osobných údajov

Naša organizácia, Kongregácia sestier Božského Vykupiteľa, spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou. Princípy ochrany osobných údajov, podľa ktorých postupuje, ako aj kontakt na zodpovednú osobu sa nachádza na: www.gdpr.kbs.sk.

 

 

 

UŽITOČNÉ ODKAZY

 

Liturgia hodín

  

NAŠE PROVINCIE/REGIÓN

Maďarská

Rakúska

Americký región

 

NAŠE SESTERSKÉ KONGREGÁCIE

Oberbronn

Francúzska provincia

Nemecká a Rakúska provincia

Slovenská provincia

Wurzburg

Nemecká provincia

Americká provincia

 

blahorečenie MAM

alfonzamariaeppinger

congregatio SDR

Alžbetka, n.o.

Sväté písmo

KBS
Povolania

Rehole

Evanjelizácia
Christnet

Časopis ZZ

 

 

Apoštolát

 

„Čokoľvek ste urobili jednému z týchto mojich najmenších bratov, mne ste urobili“ (Mt 25,40).

 

V uskutočňovaní nášho poslania v Cirkvi sa chceme v duchu našej zakladateľky zamerať na chudobných a trpiacich, byť otvorené a pohotové na núdzu doby a v spojení s Kristom v láske a jednoduchosti slúžiť Božiemu kráľovstvu.
V našom apoštolskom zameraní sa venujeme predovšetkým pastorálnym, pedagogickým, charitatívnym a sociálnym úlohám v zmysle charizmy Matky Alfonzy Márie.

 Z misií

V Kamerune často jem rukami. Niekedy si pochutnávam na maniokovom kuskuse a na ero. Je to vlastne uvarená veľmi hustá manioková kaša. Má formu bielej priesvitnej plastelíny. Ero sú posekané zelené listy uvarené s hovädzím mäsom a palmovým žltým olejom. Je to naozaj chutné. 
 
Dnes Vám chcem niečo napísať o našej úrode a našej záhrade. Na fotografii je naša prvá úroda kukurice v tomto období dažďa. Spolusestra nám veľmi často pripravuje uvarenú kukuricu. Čerstvá je výbornou pochúťkou. Je sladká. Aj pečená na uhlíkoch, čiže grilovaná, je výborná. Tá mi chutí ešte viac. Za 1€ si môžete kúpiť 6 grilovaných alebo uvarených kukuríc. Potom sa nečudujte, že tu priberám. 
 
Už trikrát som tu skúšala zasadiť našu sladkú kukuricu, no bez úspechu. Vyrástla iba taká zakrpatená. Moje mičurinské pokusy zatiaľ veľmi neuspeli. Býčie paradajky pozobali vtáky, kým ešte boli nezrelé. Iba jednu sa mi podarilo zachrániť. Papriky vyrástli iba zelené, ale zničil ich akýsi hmyz. Isté ráno som našla všetky rastliny papriky aj s plodmi odseknuté až od koreňa. Baklažán bol veľmi pekný, no neskôr sa do neho pustil hmyz. Uhorky boli dve - krásne a veľké. Točili sa okolo stromu a rástli. Na tretíkrát ich už objavil hmyz a všetky uhorky, asi 50 ks, ešte ako maličké úplne stiekli. Hmyz ich popichal a vo vnútri skvapalneli. Šalát sa mi zatiaľ podarilo dopestovať asi 4x, špenát som mala iba raz. Ale všetko bolo výborné. Oveľa lepšie ako na Slovensku. Po druhýkrát, keď hmyz zistil, že je to pochúťka, tak ho začal konzumovať a klásť na všetky listy svoje vajíčka. Aj postrekovač na chrbát som si kúpila, aj som sa radila s odborníkmi, no veľmi to nepomáhalo. Hmyz a všetko živočíšstvo hladovie, takisto ako domáci ľud. Tak sa moje pokusy so záhradou skončili. 
Podarilo sa mi kúpiť kokosovú palmu a vysadiť ju v našej záhrade. Za 5 rokov je už pekne veľká. Zarodiť by mala až po 20. roku. Treba ju občas zalievať slanou vodou, tak ako keby bola pri mori. Zo semien som vypestovala dva stromy moringa. Na internete sa dočítate, aké úžasné liečivé účinky majú ich listy a plody. Na plodoch som si tento rok pochutnávala. Strom máva struky ako fazuľa. Vo vnútri sa v tvrdom obale nachádzajú biele semená. Keď ich pomaly požujete, majú sladko-horkú chuť. Po prehltnutí a zapití vodou máte v ústach dlho sladkú chuť. Jedla som ich sama, lebo ich nikto neobľubuje. Zato o listy bol veľký záujem. Spolusestra ich používala na čaj. Zamestnanci zo severu varili z listov omáčku, no a občas strom oholili vtáci. Tiež som dopestovala tri avokáda. Rastú veľmi pekne, no zatiaľ nás svojím ovocím nepotešili. Majú 4 roky. Snáď v roku 2021. 
Keďže je obdobie arašidov, spolusestra z dovolenky doniesla veľkú tašku plnú arašidov a kokosových orechov. Arašidy sme si varili každý deň. Surové chutia trochu ako surová fazuľa. No a uvarené sú sladkasté a výborné. Každý deň som sa naozaj do sýtosti najedla. Trochu sme nechali aj na arašidovú omáčku. Sušili sme ich na slniečku, aby nesplesniveli. Potom sme ich pražili nasucho v hrnci, už olúpané. Popražené chutia ako tie naše z obchodu. Potom sme ich pomleli na kašu a pridali k mäsu. Musia sa variť aspoň hodinu, aby nebolel žalúdok. Ak sú málo uvarené, spôsobujú zažívacie problémy. Množstvo arašidov sa určuje od množstva omáčky. Ja by som povedala, že asi na jeden liter omáčky stačia asi jedna až dve lyžice pomletých arašidov. Môžete to vyskúšať. Samozrejme nezabudnite pridať koreniny podľa vašej chuti. 
 
 
Prajem vám požehnané dni, naplnené láskou, pokojom a bohaté na Božie milosti. Nech vám Pán bohato odmení váš záujem o misie, vaše modlitby a pomoc akéhokoľvek druhu. Boh vás žehnaj!
V láske a modlitbe na vás všetkých myslí a ďakuje 
sr. Stellamaris
 

Ďalšie články v sekcii:

AKTUALITY
ALŽBETKA n.o.
CHORÍ A ZOMIERAJÚCI
OPUSTENÍ
UKRAJINA
KAMERUN
APOŠTOLÁT MODLITBY
INAK OBDAROVANÍ
RÓMOVIA
PASTORÁCIA MLÁDEŽE

MYŠLIENKA DŇA


Obracajte sa na Pána pri všetkých príležitostiach bez známky nedôvery. Proste a dostanete.

MODLITBY NA ÚMYSEL


Keď sa modlíš za druhých, budeš naplnený láskou - teda Duchom Svätým. Vtedy, keď Duch Svätý môže cez teba prúdiť, napĺňa aj teba!
Pridať umýsel >>

NAJNOVŠIE INFORMÁCIE


Spiritualita
(2021-01-15 09:28:37)
KALENDÁR
(2021-01-15 08:45:02)
Apoštolát
(2020-09-30 13:28:55)
BLAHOREČENIE MAM
(2020-09-30 13:21:49)
Duchovná rodina
(2020-09-30 13:19:04)
© 2008 KONGREGÁCIA SESTIER BOŽSKÉHO VYKUPITEĽA | Created by Darius.sk All rights reserved.